INSPIRACJE, SLOW LIFE

Masz niskie poczucie własnej wartości? Skończ z tym!

/
Miłośniczka natury, dobrych książek i podróży. Idealistka z wyboru, racjonalistka z rozsądku. Tworzę to miejsce, żeby dzielić się dobrą energią, przemyśleniami i spełnionymi marzeniami.
Masz niskie poczucie własnej wartości? Skończ z tym!

Codzienne samopoczucie ma wpływ na nasze osiągnięcia, sukcesy, na realizację planów i marzeń. Jeżeli rano budzisz się i nie masz siły zrobić śniadania, nie cieszy cię praca i spotkania ze znajomymi, to ewidentnie masz problem i pora się z nim zmierzyć. 

Niestety, albo całe szczęście, żyjemy w otoczeniu innych ludzi. Musimy wchodzić w różne role społeczne i nawiązywać relacje interpersonalne czy tego chcemy, czy nie. Na pewno znasz osoby, które czują się w większym towarzystwie jak ryba w wodzie. Czerpią energię od innych, więc spędzanie czasu z ludźmi kojarzy im się z czymś miłym. Natomiast ty każde wyjście musisz odchorować w samotności. I nie ma w tym nic złego! Tylko zastanów się przez chwilę, czy jesteś po prostu introwertyczką, czy unikasz ludzi, bo wiecznie się z nimi porównujesz i to podkopuje twoje poczucie własnej wartości.

Przestań się obwiniać

„Zdrowa miłość do samego siebie oznacza, że nie czujemy przymusu, aby tłumaczyć się przed sobą lub innymi, dlaczego jedziemy na wakacje, dlaczego śpimy dłużej, dlaczego kupujemy sobie nowe buty, dlaczego rozpieszczamy siebie od czasu do czasu. Czujemy się komfortowo, robiąc rzeczy, które dodają wartości i piękna do naszego życia” –  Andrew Matthews

Unikasz imprez, bo wolisz zostać w domu i czytać książę lub oglądać film.  Zamiast na egzotyczne wakacje, lubisz wyjechać na trekking w polskie góry. Nie nosisz obcasów, bo tylko trampki odzwierciedlają twoją osobowość. Nie ma w tym nic złego, chociaż wiele razy cię za to krytykowano. Twoje poczucie własnej wartości diametralnie spadło. Wiesz dlaczego? Bo ciągle stawiasz siebie w opozycji do innych. I zawsze w tym porównaniu wypadasz gorzej. Nie dlatego że tak jest tylko, dlatego że tak wybrałaś. Przestań obwiniać się za swój introwertyzm. Nie miej do siebie żalu o swoje zainteresowania i pasje. Wolisz czytać książki, pięknie robisz na drutach, malujesz i piszesz wiersze, a w dodatku czerpiesz z tego radość? Zostań sobą i zacznij to doceniać. „Chęć stania się kimś innym jest marnotrawstwem osoby, którą jesteś” – dostrzeż swoją indywidualność, unikatowość i potencjał.

niskie poczucie własnej wartości

Buduj poczucie własnej wartości 

„Jeśli twoje poczucie własnej wartości jest niedostatecznie rozwinięte, stosuj autosugestię. Udzielaj sam sobie pochwał i naucz się przyjmować pochwały i wyrazy uznania od innych. Nie odrzucaj komplementów, lecz bądź za nie wdzięczny i daj do zrozumienia, że się z nich cieszysz” – Gunter Fritz

Postaraj się zaakceptować siebie, to kim jesteś, jakie decyzje podejmujesz. Może ktoś inny podjąłby inne, może z innej perspektywy twoje życie mogłoby wyglądać inaczej. Być może.  Ale nikt nie jest tobą. Nikt nie wie, jak źle czujesz się na imprezie pełnej ludzi. Nikt nie siedzi w tobie i nie odczuwa zagubienia, strachu, skrępowania i niepewności. To, że komuś jest dobrze w jakiej sytuacji, to nie oznacza, że tobie też tak będzie. Miej odwagę kroczyć wybranym szlakiem w zgodzie z własnym sercem przepełnionym wiarą w siebie.

 

Jesteśmy inni, każdy ma swoje buty i w nich będzie musiał przejść życie. Nie będzie mógł się z nikim zamienić, ani na chwilę, ani na zawsze. Więc może lepiej zaakceptować swoje wygodne, ulubione trampki niż zazdrościć komuś nawet najładniejszych szpilek. Odwagi!